erasmus map

To Γυμνάσιο Φαρκαδόνας δρώντας ως φορέας υποδοχής του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με κωδικό αναφοράς 2022-1-TR01-KA121-000063922 φιλοξένησε στις 12/03/2023 μαθητές και καθηγητές σχολείων της Περιφερειακής Διεύθυνση Κωνσταντινούπολης της Τουρκίας. Οι φιλοξενούμενοι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαζί με τους Έλληνες συμμαθητές τους μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος, να εργαστούν σε μεικτές ομάδες και να ανταλλάξουν εμπειρίες μέσα σε ένα πλαίσιο συνεκπαίδευσης. Ειδικότερα αφού χωρίστηκαν σε ομάδες παρακολούθησαν κοινά αντικείμενα που διδάσκονται και στις δύο χώρες όπως αυτό των καλλιτεχνικών, των μαθηματικών, της Πληροφορικής μέσω εκπαιδευτικής ρομποτικής και των ξένων γλωσσών. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο μάθημα της Γυμναστικής παρουσιάστηκαν από τους τους Έλληνες μαθητές τοπικοί χοροί, ενώ και οι φιλοξενούμενοι Τούρκοι συμμαθητές τους παρουσίασαν τους δικούς τους τοπικούς χορούς, ανταλλάσσοντας έτσι πολιτιστικά έθιμα και αξίες. Με την ολοκλήρωση των μαθημάτων υπήρξε ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων μεταξύ των μελών του εκπαιδευτικού προσωπικού, αλλά και η δεντροφύτευση μία ελιάς, σύμβολο ειρήνης, φιλίας και ευημερίας, στην αυλή του σχολείου.