first aid

Την Τρίτη 02/04/2024 πραγματοποιήθηκε στο γυμνάσιο Φαρκαδόνας επιμόρφωση στο πλαίσιο του άξονα συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις της αξιολόγησης σχολικών μονάδων.

Η επιμόρφωση έγινε από τη σχολική νοσηλεύτρια κα Ιωάννα Αργυρίου με θέμα πρώτες βοήθειες σε περίπτωση επιληπτικής κρίσης λιποθυμίας και πνιγμού. Γενικότερα υπήρξε διάλογος μεταξύ των συναδέλφων και της ομιλήτριας για την παροχή πρώτων βοηθειών με βιωματική διάδραση εκτός από το οπτικοακουστικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε και επιλύθηκαν αρκετές απορίες.

Αυτές οι καινοτόμες δράσεις ενισχύουν τη θετική στάση προς τη δια βίου μάθηση. Συζητήθηκαν ακόμα θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης εκτάκτων περιστατικών και παροχής πρώτων βοηθειών. Θα ήταν επίσης εποικοδομητικό να υλοποιηθεί ενδελεχής επιμόρφωση των εκπαιδευτικών από δημόσιο πιστοποιημένο φορέα για την παροχή πρώτων βοηθειών τη χρήση απινιδωτή και την εφαρμογή τους.

Ευχαριστούμε θερμά την ομιλήτρια και τους συμμετέχοντες για την παρουσία και το ενδιαφέρον τους.