THETTALOS logo 1

Την Παρασκευή 19/4/2024 πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Ρήγα Φεραίου η δράση «Ο Θε-ΤΑΛΩΣ συναντά τα e- trikala», μια γιορτή δημιουργίας και ψηφιακών δεξιοτήτων για μαθητές/τριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όπου ανθρωπιστικές και θετικές επιστήμες συναντούν την εκπαιδευτική ρομποτική, τις εφαρμογές STEAM, τα εικαστικά, τη μουσική, την αστρονομία, τις θετικές επιστήμες και τις τέχνες.

Το Γυμνάσιο Φαρκαδόνας δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτή τη γιορτή όπου και έδωσε το παρόν με τρεις εργασίες – κατασκευές των παιδιών. Συγκεκριμένα παρουσιάστηκε ένα έξυπνο σύστημα αυτοκίνησης όπου ένα αυτοκινητάκι κινούνταν αυτόνομα ακολουθώντας μία επισημασμένη πορεία. Το αυτοκινητάκι σταματούσε όταν έβρισκε κάποιο εμπόδιο, ενώ περίμενε να ανάψει ο πράσινος σηματοδότης για να ξαναξεκινήσει , αλλά και να ανέβει η μπάρα μίας φυλασσόμενης διάβασης. Ακόμα το πέρασμα του μπροστά από μία ανεμογεννήτρια είχε ως αποτέλεσμα την ενεργοποίηση της. Παρουσιάστηκε ακόμα ένα βίντεο που δημιούργησαν οι μαθητές μας με τις ιδέες τους για το τι είναι μία έξυπνη πόλη. Τέλος η τρίτη εργασία τους αφορούσε ένα έξυπνο κάδο απορριμμάτων, ο οποίος άνοιγε μόνος του όταν πλησίαζε κάποιος για να πετάξει ένα σκουπιδάκι. Παρακάτω μπορείτε να δείτε αποσπάσματα βίντεο από τη συμμετοχή του Γυμνασίου Φαρκαδόνας στο Θε-ΤΑΛΩ, αλλά και τα στάδια υλοποίησης των εργασιών – κατασκευών από τους μαθητές μας.