papagianni

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “μεταμορφώσεις” μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν στις 4/4/2024 την πόλη των Ιωαννίνων και το μουσείο σύγχρονης τέχνης του Θεόδωρου Παπαγιάννη στο χωριό Ελληνικό. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με έργα τέχνης από ανακυκλώσιμα υλικά, αναγνωρίζοντας έτσι την αξία της ανακύκλωσης και της βιώσιμης ανάπτυξης, ενώ παράλληλα πήραν ιδέες για τα δικά τους έργα. Επισκέφτηκαν ακόμα την πόλη των Ιωαννίνων όπου στον περίπατο γύρω από τη λίμνη Παμβώτιδα θαύμασαν τη φυσική ομορφιά του τοπίου, το κάστρο των Ιωαννίνων και το νησάκι, αναγνωρίζοντας στοιχεία πολιτιστικής κληρονομιάς της περιοχής και αειφόρου ανάπτυξης. Υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος ήταν η κα Παρασκευή Δημοπούλου και η κα Μαρία Κοντογιάννη.

Ευχαριστούμε θερμά τα Ζαχαροπλαστεία Μέλισσα, την Peugeut Σιώκης Α.Ε. και το Οινοποιείο Τσιλιλή Α.Ε., που μέσω της ανιδιοτελούς προσφοράς και των δωρεών τους μας έδωσαν τη δυνατότητα να προσφέρουμε χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση για τους μαθητές μας αυτή την όμορφη εκπαιδευτική “περιπέτεια”!